پورتال چیست ؟

پورتال پالیز چیست

 با بررسی تعاریف مختلف و مقایسه کاربردهای متفاوتی که برای پورتال در هر یک از آنها ذکر شده است، سه نوع پورتال مختلف برای یک سازمان مطرح می‌شود.

پورتال های تجاری (Business Portals): برنامه‌هایی هستند که شرکتها را قادر می‌سازند تا اطلاعات ذخیره شده در داخل و خارج شرکت، را در دسترس کاربران تجاری در داخل و خارج شرکت قرار دهند. این نوع پورتال دریچه‌ای به اطلاعات اختصاصی شده می‌گشاید تا کاربران از آن در تصمیم گیریهای تجاری استفاده نمایند. این اطلاعات بر اساس سطح امنیت، شغل و گرایش کاربران به آنان ارائه می‌شود.

پورتال های گروهی (Corporate Portals): این نوع از پورتال گروههای مختلف کاربران را قادر می سازد تا فضایی مجازی برای پروژه های خود ایجاد نمایند و با استفاده از ابزارهای ارائه شده در پورتال به همکاری در این انجمنها بپردازند. در پورتال های گروهی افراد بر اساس مهارتها و تخصصهای شان با هم مرتبط می‌شوند.

پورتال های اطلاعات سازمانی (Enterprise Information Portals): این پورتال، وب سایتی است که به عنوان مدخل واحدی به اطلاعات ذخیره شده در سازمان برای کارمندان و احتمالاً مشتریان، شرکای تجاری و عموم مردم محسوب می‌شود.
 
شرکت فن آوران ارتباطات پالیز در نیمه دوم سال 1383 با انجام مطالعات فراوان بر روی پورتال ها و نمونه های موجود و همچنین با بهره گیری از کارشناسان توانمند آشنا با فن آوری های روز دنیا در این زمینه، اقدام به طراحی و پیاده سازی محصول پورتال خود نمود. مزیت این محصول نسبت به نمونه های مشابه این است که از ابتدا طراحی آن توسط متخصصین شرکت پالیز صورت گرفته است که این خود انعطاف پذیری بسیار زیادی را برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان به ارمغان می آورد، بعلاوه در طراحی و پیاده سازی آن ضمن بررسی نمونه های موجود در بازار داخل و خارج از کشور، سعی شده است تا مواردی که در محصولات مشابه به عنوان نقطه ضعف تلقی می شوند برطرف گردند. لازم به ذکر است که اغلب نمونه های ایرانی این محصول حاصل فارسی سازی رابط کاربر پورتال های خارجی با کد باز می باشند و کمتر محصولی از ابتدا در داخل طراحی و تولید شده است.

به عنوان یک تعریف کلی می توان گفت که پورتال پالیز بستری را فراهم می سازد تا بتوان با استفاده از آن یک پایگاه اطلاع رسانی کاملاً پویا (dynamic) و دارای تعامل دو طرفه با کاربران ایجاد نمود. برای این منظور زیرسیستم های آماده زیادی در پورتال طراحی و پیاده سازی شده اند و امکان تولید زیرسیستم های مورد نیاز مشتری نیز فراهم می باشد.

همچنین پورتال پالیز می تواند به عنوان یک لایه مبتنی بر وب بر روی تمامی منابع اطلاعاتی یک سازمان مستقر شود و دسترسی کاربران داخل و خارج سازمان را به این منابع با رعایت سطوح دسترسی و امنیت کامل بر قرار می سازد. همچنین امکان تعامل زیرسیستم ها با یکدیگر نیز از این طریق فراهم می شود.
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1390/11/13